Щит, стріла, шабля, вежі та зірки: що означає герб Дніпра і як він виглядав у різні часи

[ad_1]

У суботу 9 вересня Дніпро святкує свій 247-й День народження. За період своєї багатовікової історії місто декілька разів змінювало назву та герб. Останній завжди мав особливе значення для його мешканців.

Редакція розкаже про історію гербів Дніпра. 

Герб Дніпра можна побачити на будинках де знаходиться міська влада та на деяких офіційних документах. Не всі дніпряни розуміють значення символів, які закорбовані на символі міста. Кожен з них і сам колір в поєднанні вміщують у собі минуле, сьогодення та майбутнє міста. Його історію, періоди становлення і те, завдяки чому про нього багато хто знає не тільки в Україні: метал, космос і козацтво.

Герб Дніпра — офіційний геральдичний символ міста, затверджений рішенням міської ради ХХІІІ скликання від 06.09.01 № 2/22.

Щит, стріла, шабля, вежі та зірки: що означає герб Дніпра і як він виглядав у різні часи, фото-1

Герб міста являє собою щит слов’янської форми (закруглений унизу). Така форма поширена у сучасній українській геральдиці і рекомендована Українським геральдичним товариством.

Поле щита синього кольору. Синій колір загальновживаний у геральдиці й означає славу, честь, вірність. У гербі м. Дніпра він має багаторівневе значення.

По-перше, це води могутньої річки Дніпро, що наповнюють місто життєвою енергією.

По-друге, синій є одним із кольорів Державного Герба та Державного Прапора України і таким чином відображає належність до основної державної символіки, державницьких прагнень міста, що відповідає реальному місцю Дніпра в політичній та економічній системі України.

По-третє, існує історична традиція. Синім був колір Герба міста Катеринослава. Синій колір є традиційним у козацькій символіці. Символи, розташовані на полі щита, поєднують героїчне минуле та сучасне значення Дніпра, як одного з найпотужніших політичних, фінансово-промислових та наукових центрів України.

У верхній частині Герба м. Дніпро розташовані три семипроменеві срібні зірки, які уособлюють декілька понять. Безпосередньо, геральдичне значення зірок — символ високих прагнень, неминущих ідеалів. Девіз «Ad astra!» («До зірок!») означає шлях до піднесеного, величного, ідеального.

Семипроменеві зірки символізують козацькі витоки нашої історії і як данина традиції перейшли з печатки Кодацької паланки. Кількість зірок — три, має такі значення:

  • поєднання минулого, сьогодення і майбутнього;
  • три частини міста, на які Дніпро географічно поділено річками Дніпро та Самара — правобережна, лівобережна, ж/м Придніпровський із прилеглими мікрорайонами.

Зірки символізують бризки металу, що є уособленням головної промислової галузі міста — металургії, яка наприкінці XIX — на початку XX століття сприяла перетворенню невеличкого провінційного міста на один із найбільших індустріальних центрів світу. Зірки також є уособленням космосу, всесвіту і відображають ракетну галузь, яка в XX століття активно розвивалась у Дніпрі та зробила його космічною столицею України.

Зірки розташовані у вигляді латинської «V», що означає «victoris» — перемога і відображає прагнення жителів міста до нових досягнень.

Центральною фігурою Герба м. Дніпра є перехрещені срібні шабля та стріла.

Поєднання цих символів має історичні корені. Воно було поширене серед козаків і, в тому числі, зображене на печатці Кодацької паланки. Таким чином у Гербі підкреслюється наслідування традиціям козацтва.

Як сучасний символ, стріла символізує рух, прагнення до нових висот, до зірок і через це відображає космічно-ракетну галузь, яка із середини XX століття активно розвивалася в Дніпрі, сприяла його розвитку і стала невід’ємною складовою наукового і промислового комплексу міста.

Шабля — старовинний символ захисту, сили, могутності великого міста, яке завжди стоїть за державу, за Україну.

Зірки, шабля та стріла мають срібний колір. У геральдиці цей колір означає чистоту і досконалість, непорочність, мудрість і добру волю.

Картуш герба Дніпра складається з дубового листя перев’язаного чотирма стрічками різних кольорів. Золоте дубове листя традиційно є символом зрілої сили, мужності та доблесті. Чотири стрічки відображають кольори різних епох: малиновий — козацької, синій — катеринославської, жовто-синій — сучасної.

Зверху, над щитом, розташоване зображення башти, що символізує, по-перше, міський статус населеного пункту, а по-друге — його стратегічне значення форпосту, яким місто є з часів свого виникнення.

Герб Дніпра відображає історію становлення міста, поєднує в собі ознаки різних часів, і, таким чином, узагальнює погляди різних груп жителів сучасного Дніпра.

Історія гербів Дніпра

Місто Катеринослав на річці Кільчень було засноване у 1776 році князем Григорієм Потьомкіним за дорученням Катерини II. Воно проіснувало недовго й отримати власний герб не встигло. 9 травня 1787 року був заснований новий Катеринослав на правому березі Дніпра. Проте проєкт герба для нього виготовили лише у 1796 році.

Щит, стріла, шабля, вежі та зірки: що означає герб Дніпра і як він виглядав у різні часи, фото-2

Герб складався з масивної піраміди, на якій була вказана дата заснування міста – «1787». Під нею розташовувався щит із зображеннями снопа пшениці, зірка та меч, який пронизує півмісяць. Вершину піраміди вінчає імператорська корона та вензель із буквою “Є”, яка символізує Катерину II. З невідомих причин проєкт герба 1796 року так і не було схвалено.

Згідно з історичними даними, вже на початку 1800-х років місцеві купці звернулися до імператора Олександра I з проханням створити для міста такий герб, який відповідав би його статусу губернського центру. Але тільки через 7 років, 29 липня, Олександр I затвердив перший герб Катеринослава. На французькому щиті в блакитному полі зображався золотий вензель Катерини II з датою «1787», оточений дев’ятьма шестикінцевими зірками. Імператорська корона також лишилася на місці, символізуючи «перебування губернії під Високим заступництвом». Герб Катеринослава широко використовувався до революції 1917 року, і його можна побачити на фасаді лікарні імені Мечникова в сучасному Дніпрі.

Щит, стріла, шабля, вежі та зірки: що означає герб Дніпра і як він виглядав у різні часи, фото-3

Після Лютневої революції про оновлення символіки не згадували понад 50 років. Лише в епоху Леоніда Брежнєва міськвиконком затвердив «емблему» Дніпропетровська, автором якої став художник Стародубський. На червоному щиті він зобразив річку Дніпро з трьома пагорбами над нею. Зверху золотий ливарний ківш, обабіч якого повітря розтинають золоті блискавиці. Верхню частину щита прикрасила шестерня, стилізована під корону, аналогічну тим, які можна було побачити на гербах Російської імперії. Герб Дніпропетровська 1970 р.

Щит, стріла, шабля, вежі та зірки: що означає герб Дніпра і як він виглядав у різні часи, фото-4

Після розпаду СРСР герб Дніпропетровська довгий час не використовувався. А на початку 2000-х років керівництво міста почало обговорювати питання оновлення символіки. 6 вересня 2001 року, до 225-ої річниці Дніпропетровська, було затверджено новий герб.

Цьому передував широкомасштабний конкурс, під час якого відібрали 8 різних варіантів, що асоціювались із символами різних епох в історії міста. Новий герб був створений шляхом об’єднання кількох проєктів, що дозволило знайти компроміс. На блакитному щиті розташовані перехрещена шабля та стріла. Над ними три семикінцеві зірки. Щит прикрасили дубові гілки зі стрічками рожевого, червоного, жовтого та блакитного кольорів, і цегляна корона вгорі. Понизу йде блакитна стрічка з назвою міста – Дніпропетровськ.

Сучасний герб Дніпра У 2016 році, відповідно до закону про декомунізацію, Дніпропетровськ змінив назву на Дніпро. Відповідно, змінився й напис внизу герба.

[ad_2]

Источник: 056.ua

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Мова сайту